SUMMER SALE Wszystkie zestawy bielizny z rabatem -30%! Zobacz 

Jak zwiększyć pewność siebie i żyć bez lęku?

Każdy wie, że pewność siebie jest ważna, ale kto wie, jak ją wzmacniać? Punktem wyjścia jest zrozumienie, że każdy miewa problemy z pewnością siebie. Nawet osoby, które wyglądają na odważne, zdecydowane i śmiałe! Zaakceptuj więc swój stan, bo nie ma nic złego w tym, że jesteś bardziej nieśmiała lub niepewna. Najważniejsze, że masz wpływ na to, jak się z tym czujesz i co z tym zrobisz. W poniższym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak zwiększyć pewność siebie i żyć bez lęku.

jak zwiększyć pewność siebie

Co zabiera brak pewności siebie?

O ile pewność siebie daje nowe szanse i perspektywy, o tyle jej brak zabiera radość i swobodę życia. Im mniej pewności siebie, tym więcej napięcia, stresu i niepokoju. Każde potencjalne spotkanie lub widmo nowej sytuacji wywołuje wówczas silne i nieprzyjemne emocje oraz uczucia. W konsekwencji – aby ich unikać – następuje wycofanie się z życia społecznego i zaniechanie walki o swoje prawa oraz podejmowania jakiegokolwiek ryzyka.

Brak pewności siebie zamyka w szczelnej bańce komfortu, w której nie ma nic poza tym, co znane. Życie staje się wtedy rutynowe i nudne, bo nie ma w nim żadnych nowości. W rezultacie następuje utrata szansy na nowe znajomości, awans zawodowy, perspektywy na lepsze życie czy nawet szansa na prawdziwą miłość.

Przyczyną brak pewności siebie jest niskie poczucie własnej wartości, lęk oraz nieakceptowanie siebie. Do pełni życia potrzebne jest natomiast korzystanie ze swojego pełnego potencjału, który jest możliwy do wykorzystania tylko wtedy, gdy akceptujesz siebie i czujesz się ze sobą dobrze na każdej płaszczyźnie życia.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Nabieranie pewności siebie nie bierze się z powietrza, ale jest wynikiem procesu, który zapoczątkować możesz tylko Ty. Nikt inny nie jest w stanie przejść tej drogi za Ciebie, dlatego gdy uznasz, że jesteś gotowa, ruszaj na przygodę. Na końcu trasy czeka na Ciebie najwspanialsza nagroda, jaką tylko możesz sobie wymarzyć: pewność siebie i życie bez lęku!

jak zwiększyć pewność siebie

Analiza

Przypomnij sobie sytuację, w której nie czułaś się pewnie. Widzisz ją? Świetnie! Zatem możemy przejść do wnikliwej analizy, która pozwoli Ci poznać siebie w momentach, kiedy brakuje Ci pewności.

W tym celu zadaj sobie pytania:

·         Jak wtedy wyglądasz?

·         Co robisz?

·         Jak zachowuje się Twoje ciało?

·         Co mówisz?

·         Co myślisz i czujesz?

·         W jakim miejscu się znajdujesz?

·         Kto jest obok Ciebie?

Postaraj się odpowiadać szczerze i szczegółowo, ponieważ tylko w ten sposób znajdziesz obszary, które możesz poprawić, jeśli chcesz zwiększyć pewność siebie.

Po zakończonej analizie sytuacji, w której nie czułaś się pewnie, nadeszła pora na wydarzenie, podczas którego tryskałaś pewnością siebie. W tym celu zadaj sobie dokładnie te same pytania i również postaraj się odpowiadać szczegółowo oraz zgodnie z prawdą. Ta analiza sprawia, że ujrzysz siebie w innym, lepszym świetle i zrozumiesz, że masz w sobie mnóstwo pewności siebie!

Dialog wewnętrzny

Wiesz, kto jest Twoim największym krytykiem?

Ty.

Nie ma większych sabotażystów naszych działań, niż my sami. Za pomocą dialogu wewnętrznego mówimy sobie, że „nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić” albo „jesteśmy za słabi”. I wiesz, co? Zaczynamy w to wierzyć, nawet jeśli nie jest to prawdą!

Właśnie dlatego tak istotne jest, wsłuchanie się w swój wewnętrzny dialog, a następnie zobaczenie, co mówi nasz „krytyk”, gdzie się znajduje i czyim głosem przemawia. Regularne obserwacja pozwala nabyć umiejętność rozpoznawania wewnętrznego głosu, który nie jest prawdziwy, ale krzywdzący i podcinający skrzydła.

Dialog wewnętrzny nie jest jednostronny, ponieważ ma w sobie również te dobre słowa, które uskrzydlają i dają wiatr w żagle. Ich rozpoznanie jest równie kluczowe, ponieważ wtedy można zastępować dialog krytyczny i krzywdzący, dialogiem dobrym i pomocnym.

jak żyć bez lęku

Siła wyobraźni

Spróbuj wyobrazić sobie tę wersję siebie, która jest pewna, asertywna, swobodna i doskonale radzi sobie z trudnościami. Postaraj się zwizualizować najmniejsze szczegóły: zwróć uwagę na to, jak wyglądasz, jak się poruszasz, jak pachniesz lub w jakim miejscu jesteś. Kiedy już zobaczysz tę wersję siebie, spróbuj poczuć dokładnie to, co czuje ona.

Czy dostrzegasz jakieś zmiany?

Następnie zastanów się, ile byś zyskała, gdybyś była dokładnie taka, jaką siebie widzisz w wyobraźni. Jak zmieniłoby się Twoje życie prywatne, a jak zawodowe? Jak mogłabyś radzić sobie z sytuacjami, które teraz są ponad Twoje siły? Co jeszcze uległoby zmianie?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Ta wersja siebie, którą widziałaś przed chwilą, to Ty! Skoro więc już wiesz, że jest możliwe, abyś była pewna siebie, to może zaczniesz pracować nad tym, aby tak się stało w rzeczywistości?

Atrakcyjność fizyczna

Pewność siebie jest stanem umysłu, ale stan umysłu zależy od tego, jak postrzegasz swoją atrakcyjność fizyczną. Jeśli więc nie akceptujesz swojego wyglądu, uważasz, że „czegoś Ci brakuje” i nieustannie narzekasz na swoje mankamenty, sama odbierasz sobie pewność siebie. Co więcej, nawet jeśli Twoje opinie na temat własnego wyglądu nie są prawdą, zaczynasz w nie wierzyć!

Na domiar złego może tutaj zaistnieć zjawisko „samospełniającego się proroctwa”, które w tym wypadku sprawia, że podświadomie zaczynasz nosić ubrania, które Ci nie służą lub prowadzisz styl życia, który nie jest zdrowy, ale potwierdza Twoją tezę, że „jesteś brzydka/gruba/wstaw dowolne”.

Na szczęście wpływ atrakcyjności na stan umysłu działa również w drugą stronę. Choć kluczem do zyskania pewności siebie jest zmiana nastawienia, przekonań, wewnętrznego dialogi i ogólna praca z umysłem, to atrakcyjność może również wpływać na podwyższenie samooceny. Zamiast więc narzekać i krytykować, zrób coś dla siebie! Zacznij nosić ubrania, które Ci służą i pasują do sylwetki. Spraw sobie prezent w postaci seksownej bielizny albo kup sukienkę, o której zawsze marzyłaś.

Jednak bez względu na to, co wybierzesz, rób to z miłością do siebie.

jak pozbyć się lęku

Mowa ciała

Pewność siebie to złożony proces, który jest wrażliwy na najmniejsze zawahania. Jeśli więc chcesz nauczyć się, jak zwiększać pewność siebie, ale z Twojej postawy ciała wylewa się lęk i nieśmiałość, to powinnaś zacząć właśnie od tego. W licznych przekazach naukowych oraz kulturowych istnieje pojęcie „pozycji mocy” lub „pozycji siły”.

Jest to nic innego, jak postawa ciała, która mówi: Jestem silna, odważna i nie boję się walczyć o swoje!. Przykładem pozycji mocy jest stanie w naturalnym rozkroku z rękoma położonymi na biodrach lub siedzenie z obiema stopami opartymi o ziemię i rękoma założonymi za głowę.

To są naturalne pozycje, które przyjmuje ludzkie ciało, gdy odczuwa się dumę, radość, zadowolenie, odprężenie i przede wszystkim pewność siebie. Wypróbuj jedną z podanych pozycji mocy i przeanalizuj swoje myśli, emocje i uczucia.

Czy widzisz zmianę?

Asertywność

Niewiele czynników buduje pewność siebie tak dobrze, jak umiejętność mówienia „nie”. Asertywność to pojęcie, które w psychologii oznacza umiejętność do wyrażania własnego zdania, emocji i postaw, nienaruszających jednocześnie praw innych osób.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli jesteś zmęczona po ośmiu godzinach pracy w biurze i nie możesz się doczekać, jak tylko wrócisz do domu i weźmiesz relaksującą kąpiel, a szef nagle zaczyna Cię prosić o pozostanie jeszcze dodatkowej godziny, to co zrobisz?

Jeżeli się zgodzisz, a nie masz na to ochoty, nie postępujesz asertywnie. Co więcej, wybierasz dobro szefa ponad własnym dobrem. Nie brzmi to zbyt przyjaźnie, prawda?
Jeżeli natomiast powiesz: Szefie, rozumiem, że mamy teraz w firmie więcej pracy, ale jestem zmęczona po ośmiu godzinach i wykonałam już na dziś swoją pracę. Nie zostanę wiec dłużej w firmie, zachowujesz się asertywnie! Zaznaczasz w ten sposób swoją postawę i mówisz otwarcie o tym, co myślisz. W ten sposób dajesz sygnał, że nie boisz się walczyć o swoje prawa i potrzeby!

pewność siebie a asertywność

Jak zwiększyć pewność siebie?

W Internecie znajdziesz wiele poradników, które pokażą Ci, jak zwiększyć pewność siebie. Jeden z nich przed chwilą przeczytałaś. Gratulujemy! Zanim jednak się rozstaniemy, chcemy podzielić się z Tobą jeszcze jedną radą. Choć zyskiwanie pewności siebie to proces, który wymaga czasu, to jeśli wykonasz go raz i dobrze, będziesz zbierać z niego owoce do końca życia.

Od samego czytania nikt jeszcze pewności siebie nie zbudował, zatem zacznij swoją przygodę w tym momencie. Czeka na Ciebie przede wszystkim wolność, większa kontrola nad własnym życiem, swoboda oraz brak lęku. Nie musisz być idealnie przygotowana, aby zacząć pracę nad pewnością siebie.

Po prostu wykonaj pierwszy krok.

Powodzenia!

Nasze bestsellery

Przeczytaj również

08/08/2022

Niezbędne rodzaje bielizny: sprawdź, czy masz je wszystkie!

Różne rodzaje bielizny pozwalają na tworzenie wielu intrygujących kreacji. Kiedy masz w szafie k...

Czytaj więcej

08/08/2022

Jak wybrać kostium kąpielowy przez Internet?

Kupujesz kostiumy kąpielowe przez Internet? A może dopiero chcesz to zrobić? Podpowiemy Ci, jak d...

Czytaj więcej

08/08/2022

Akcesoria do biustonosza: dodaj piersiom atrakcyjności

Niewielkie, ale trafione dodatki, potrafią odmienić całą kreację. Akcesoria do biustonosza popr...

Czytaj więcej

Zostań częścią #promees

Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.