Wszystkie zestawy bielizny teraz -15% Zobacz

Profilaktyka raka piersi: jak wykonać samobadanie piersi?

Drogie Kobiety, zadbajcie o siebie! Profilaktyka raka piersi to wybór, który ratuje życie. Ten rodzaj nowotworu każdego roku zabiera życie, nawet 400 000 kobiet z całego świata! Wiele z nich mogłoby zwiększyć szanse na dłuższe życie, gdyby tylko regularnie robiły badania… Możecie myśleć, że to Was nie dotyczy, ale czy chciałybyście kiedykolwiek usłyszeć, druzgocącą diagnozę? Specjalnie dla Was opisujemy, na czym polega profilaktyka raka piersi i jak wykonać samobadanie piersi.

profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi ratuje życie

Im wcześniej wykryty nowotwór piersi, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie i uratowanie życia. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium zwiększa prawdopodobieństwo, iż nie wystąpiły jeszcze przerzuty. Oznacza to, że jeśli guz lub wykryta przez nas zmiana jest mała, mamy większe szanse na powodzenie w leczeniu.

Tym samym naszym obowiązkiem jest prowadzenie regularnych działań, dzięki którym będziemy w stanie relatywnie wcześnie rozpoznać niepokojące objawy w organizmie!

Profilaktyka raka piersi ratuje życie. Polega ona na wykonywaniu aktywnych czynności, spośród których wyróżniamy:

 • samobadanie piersi,
 • badanie mammograficzne,
 • USG piersi,
 • badanie lekarskie podczas wizyty u ginekologa.

Profilaktyka raka piersi może być dodatkowo rozszerzona o takie badania, jak rezonans magnetyczny piersi czy nawet badania genetyczne. Wydaje się jednak, że niezwykle istotny jest nie tylko wybór badania, ale przede wszystkim jego regularność.

jak wykonać samobadanie piersi

Jak często badać piersi?

Powstaje zatem pytanie, które zadaje sobie wiele z nas: jak często badać piersi? Okazuje się, że eksperci opracowali całkiem konkretną odpowiedź, do której zalecamy się stosować!

 • Samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu, zwłaszcza po ukończeniu 20 roku życia. Najlepiej jest je robić pomiędzy 7 a 10 dniem cyklu menstruacyjnego, ponieważ piersi nie są już obolałe i obrzmiałe. Kobiety po menopauzie powinny natomiast wybrać ten sam dzień każdego miesiąca. Instrukcję, jak wykonać samobadanie piersi, znajdziecie w dalszej części artykułu.
 • Pierwsze USG piersi można wykonać już na swoje 20 urodziny. Następnie warto je powtarzać raz na dwa lata, a po ukończeniu 30 roku życia, nawet raz w roku. Z kolei po przekroczeniu 40 lat życia, eksperci zalecają USG piersi dwa razy w roku.
 • Mammografię zaleca się wykonywać, dopiero po przekroczeniu 40 roku życia, ponieważ wówczas rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi. Należy ją powtarzać minimum raz na dwa lata.
 • Z badania palpacyjnego (badanie dotykiem) wykonywanego przez lekarza specjalistę, warto natomiast korzystać raz na rok lub raz na dwa lata (przed 40 rokiem życia).

Wyjątkiem od wszystkich powyższych wytycznych są inne zalecenia specjalisty, który uzna, że nasze piersi wymagają badania wcześniej lub z inną częstotliwością.

Jak wykonać samobadanie piersi?

Zacznijmy od tego, że samobadanie piersi powinno być wykonywane spokojnie i bez pośpiechu. Zaplanujcie sobie konkretny termin (np. 7 dzień cyklu menstruacyjnego) i trzymajcie się go każdego miesiąca. Wyróbcie w sobie nawyk, bo dzięki niemu ochronicie swoje zdrowie i życie przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Samobadanie piersi dzieli się na trzy etapy.

Pierwszy wykonacie przed lustrem. Drugi w pozycji stojącej pod prysznicem. Trzeci natomiast w łóżku, w pozycji leżącej.

nowotwór piersi u kobiet

Jak wykonać samobadanie przed lustrem?

Rozbierzcie się i stańcie nago przed lustrem. Swobodnie i luźno opuśćcie ręce wzdłuż ciała. Przyjrzyjcie się swoim piersiom, zwłaszcza pod kątem ewentualnych zmian w wyglądzie (np. kształtu i koloru). Dodatkowo zwróćcie uwagę, czy skóra nie jest niepokojąco pomarszczona lub, czy brodawki nie są zwrócone do środka. Skupcie się wszystkich zmianach, które dostrzegacie na piersiach i wokół nich, także w okolicach pachy!

Powyższe czynności powtórzcie, ale tym razem z dłońmi na biodrach, a następnie z rękoma w górze. Na końcu możecie nieznacznie pochylić się do przodu i delikatnie ścisnąć brodawki, aby sprawdzić, czy nie wydobywa się z nich żaden płyn.

Jak wykonać samobadanie piersi pod prysznicem?

Zacznijcie od ułożenia lewej ręki z tyłu głowy, a następnie połóżcie prawą dłoń na lewej piersi. Delikatnie uciśnijcie pierś, używając najlepiej trzech środkowych palców. W dalszej kolejności zacznijcie wykonywać ruchy okrężne, zaczynając od brodawki i przesuwając się w stronę zewnętrzną. Potem kontynuujcie wykonywanie ruchów, ale zmieńcie ich kierunek na bardziej liniowy: z dołu do góry i z góry na dół, a także od dekoltu do brodawek oraz od dekoltu do pachy. 

Wszystkie czynności powtórzcie, także na drugiej piersi. W ten sposób sprawdzicie, czy nie macie guzków, stwardnień lub innych, niepokojących zmian.

Jak wykonać samobadanie piersi w łóżku?

Samobadanie piersi w łóżku musi odbywać się w pozycji leżącej na plecach, aby biust mógł ulec spłaszczeniu w stosunku do klatki piersiowej. Następnie wykonajcie dokładnie te same czynności, które robiłyście pod prysznicem.

jak zrobić samobadanie piersi

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Warto iść do specjalisty nie wtedy, kiedy nie ma innego wyjścia, ale wówczas, gdy zobaczycie lub wyczujecie cokolwiek niepokojącego. Do tego typu objawów zalicza się m.in.:

 • zmianę koloru piersi, zaczerwienienie lub podrażnienie skóry,
 • dziwny i nienaturalny kierunek brodawki (np. do wewnątrz),
 • zmianę w zakresie wielkości i kształtu piersi, a także struktury skóry (np. marszczenie się skóry),
 • guzki i stwardnienia pod skórą, zwłaszcza w okolicach pachy,
 • bóle piersi i brodawek,
 • wyciek płynu z brodawki,
 • powiększenie się żył na piersiach bez jasnej przyczyny,
 • powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Jeśli chcecie być spokojniejsze, prowadźcie dzienniczek obserwacji. Po każdym samobadaniu opiszcie w nim, co zauważyłyście lub jakie aspekty wywołały Wasz niepokój. Dzięki temu można monitorować swoje zdrowie, a dodatkowo – podczas wizyty u lekarza – przedstawić specjaliście historię stanu piersi, co powinno ułatwić mu diagnozę.

Profilaktyka raka piersi: nie jesteśmy nieśmiertelne

Dopóki nie wydarzy się coś złego, sądzimy, że jesteśmy nieśmiertelne. Wszelkie informacje o raku piersi traktujemy w kategoriach fantastyki, która nas nie dotyczy. Niestety, w ten sposób pozbawiamy się szansy na dłuższe, zdrowsze i spokojniejsze życie! 

Profilaktyka raka piersi nie zajmuje wiele czasu, a może uratować życie. Samobadanie piersi to pierwszy krok w stronę troski o siebie. W Promees życzymy wszystkim kobietom, aby zawsze mogły cieszyć dobrym zdrowiem, samopoczuciem i spokojem. Prosimy więc: dbajcie o siebie!

Nasze bestsellery

Przeczytaj również

18/05/2022

Jaka bielizna poprawi Twój komfort intymny?

Choć coraz chętniej rozmawiamy o seksie, sfery intymne nadal pozostają tematem tabu. W rezultacie...

Czytaj więcej

12/05/2022

Koronkowe brazyliany: poznaj tajemnice seksownych majtek!

Istnieją takie majtki, na które wystarczy spojrzeć, aby poczuć szybsze bicie serca. Bez wątpien...

Czytaj więcej

12/05/2022

Jakie body nosić do spodni?

O tym, że body jest kobiece i seksowne, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy zobaczyć, jak pi...

Czytaj więcej

Zostań częścią #promees

Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.