Wszystkie zestawy bielizny z rabatem -15%! Zobacz 

Jak zadbać o swoją seksualność? Sex-care dla kobiet

Seksualność to temat owiany tajemnicą. Często jest ignorowany, pomijany i traktowany jak zakazany owoc, którego nie wolno zjeść. Nie uważasz, że czas z tym skończyć i zadbać o swoją seksualność, wdrażając prawdziwe sex-care? Jeżeli nie wiesz, jak zacząć, wszystko Ci wytłumaczymy. Nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie seksualności, ale jesteśmy kobietami, które Cię rozumieją...

Przeczytaj, co mamy Ci do powiedzenia i oceń, którą z naszych porad chcesz i możesz zastosować w życiu.

jak zadbać o swoją seksualność

Czym jest sex-care?

Słyszałaś angielskie określenie „self-care”, które polega na dbaniu o siebie? Chodzi o robienie takich rzeczy, które realnie poprawiają nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Sex-care jest odpowiednikiem dbania o siebie, ale w aspekcie własnej seksualności, rozumianej znacznie szerzej, niż współżycie z partnerem lub partnerką czy kupowanie gadżetów erotycznych.

Prawdziwy sex-care dotyka głębokich i ważnych tematów, które są w Tobie i kierują Twoim zachowaniem. Nie chodzi o powierzchowne zaspokajanie swoich pragnień, ale zatroszczenie się o swoją seksualność i zastanowienie się, co daje Ci przyjemność i dlaczego.

seksualność kobiet

Jeżeli więc zastanawiasz się, jak zadbać o swoją seksualność, zacznij od sex-care. To ważny krok, aby poczuć się lepiej ze sobą. W końcu nasza seksualność – którą niestety tak często pomijamy – jest częścią nas i wpływa na nasze życie.

Jak zadbać o swoją seksualność?

Zacznij od siebie. 

Jeśli nawet chcesz poprawić życie seksualne z partnerem lub partnerką, musisz sama poznać siebie i swoje potrzeby. W przeciwnym razie nie będziesz wiedzieć, co przekazać ukochanej osobie.

Przyjrzyj się swoim pragnieniom. Wniknij w fantazje seksualne – także te szalone i te, które uważasz za „wstydliwe”. Zastanów się, czego potrzebujesz i oczekujesz od seksu? Jak chcesz się czuć podczas seksualnego zbliżenia? Czy czegoś Ci brakuje? Konkretnego zapachu, dotyku, smaku, dźwięku?

Użyj wszystkich zmysłów, otwórz wyobraźnię i bądź ze sobą szczera!

sex-care

Pomyśl, na co możesz sobie pozwolić, a co jest dla Ciebie odpychające? Przed czym się wzbraniasz i dlaczego to robisz? Gdzie są Twoje granice i czy zawsze je trzymasz? Co jest dla Ciebie ważne w seksualności i intymnych sytuacjach?

Niektóre odpowiedzi mogą być trudne, ale nie bój się. Robisz to dla siebie! To jest właśnie prawdziwy sex-care.

Wstyd? Przyjrzyj się mu!

Musisz zrozumieć bardzo ważną rzecz.

Jeśli czujesz wstyd, związany z własną seksualnością, cielesnością i dawaniem sobie przyjemności, prawdopodobnie ktoś wpoił Ci tę emocję. Mówiąc „ktoś”, mamy na myśli przekonania kulturowe, społeczeństwo, rodzinę, znajomych, szkołę… Może się okazać, że wstyd, który czujesz, nie należy do Ciebie i nie jest zgodny z Twoimi potrzebami!

Pomyśl o tym!

jak zadbać o seksualność

Jeżeli nie wiesz, jak zadbać o swoją seksualność i pokonać wstyd, zaprzyjaźnij się ze swoim ciałem i pozwól sobie na przyjemność. Pierwszym krokiem może być patrzenie na swoją nagą sylwetkę w lustrze i traktowanie siebie z czułością. Kolejnym krokiem może być przyglądanie się swoim wargom sromowym oraz pozostałym miejscom intymnym.

Bądź wyrozumiała. Afirmuj siebie i traktuj swoje ciało z wdzięcznością. Niech Twoja seksualność będzie naturalna, swobodna i autentyczna. Jeżeli masz ochotę na coś, czego się wstydzisz, przełam się i pozwól sobie na to, jeśli jest to dla Ciebie dobre i masz na to ochotę. 

Zapomnij o tematach tabu. Odrzuć kulturowe stereotypy. Przyjrzyj się swoim przekonaniom na temat seksu i seksualności. Które z nich są naprawdę Twoje, a które zostały Ci wpojone w toku życia?

Bądź świadoma swojej seksualności!

wstyd seksualny

Nie traktuj seksualności powierzchownie!

Kupowanie gadżetów erotycznych z myślą, że rozwiążą one wszystkie problemy seksualne, jest powierzchowne. Oczywiście, mogą one pomóc Twojej seksualności, ale nie zastąpią głębokiego wniknięcia w swoje potrzeby i pragnienia. Uważaj więc, aby rzeczy i przedmioty nie przysłoniły Ci prawdziwego sex-care i dbania o siebie. 

Zarówno gadżety erotyczne, jak i seksowna bielizna powinny wspomagać Twoją seksualność, wspierać Cię i troszczyć się o Twoje potrzeby! Dlatego tak ważne jest zrozumienie siebie, a także wybór odpowiednich przedmiotów, narzędzi i strojów, które wprowadzisz do swojego życia intymnego.

Pamiętaj, że seks – i wszystko, co jest z nim związane – to nie wystąpienie dla partnera lub partnerki, ale przyjemność, którą sobie dajesz.

Zdrowotne sex-care

Choć czynniki psychologiczne są kluczowe w tym, jak zadbać o swoją seksualność, to nie możesz zapominać o aspektach biologicznych. Notoryczny spadek libido może być zwiastunem problemów hormonalnych, zbyt dużego stresu czy choroby organizmu. Nie zapominaj więc, że sex-care obejmuje również dbanie o zdrowie!

libido a seks

Jak zadbać o swoją seksualność w związku?

Jesteś osobą, która daje wiele ludziom?

Przyjrzyj się, czy nie robisz tego samego w życiu seksualnym!

Sex-care to mówienie o swoich potrzebach i realizowanie pragnień oraz fantazji seksualnych. Seks powinien dawać przyjemność wszystkim uczestnikom – jeśli tak nie jest, dzieje się coś złego, co wymaga reakcji i zmiany. 

Jeżeli więc zastanawiasz się, jak zadbać o swoją seksualność w związku, pomyśl, czy Twoje potrzeby są realizowane w równym stopniu, co potrzeby partnera lub partnerki. Chodzi bowiem o to, aby tyle samo dawać, ile brać. Wówczas zachodzi harmonia i równowaga, dzięki której dbasz o swoją seksualność.

sex-care dla kobiet

Seksualność w zgodzie z Tobą...

Na naszą seksualność wpływa wszystko, co przeżyliśmy i czego doświadczyliśmy. Czasami – te doświadczenia – mogą być jednak tak trudne, a nawet traumatyczne, że jakiekolwiek zalecenia i porady, czytane w Internecie, tracą swoje znaczenie. W takich sytuacjach warto skontaktować się ze specjalistą: psychologiem, psychoterapeutą, seksuologiem... Choć to może wydawać się trudne, warto otworzyć się na pomoc, która pozwoli nam żyć spokojniej i lepiej z samą sobą.

Nasze bestsellery

Przeczytaj również

08/08/2022

Niezbędne rodzaje bielizny: sprawdź, czy masz je wszystkie!

Różne rodzaje bielizny pozwalają na tworzenie wielu intrygujących kreacji. Kiedy masz w szafie k...

Czytaj więcej

08/08/2022

Jak wybrać kostium kąpielowy przez Internet?

Kupujesz kostiumy kąpielowe przez Internet? A może dopiero chcesz to zrobić? Podpowiemy Ci, jak d...

Czytaj więcej

08/08/2022

Akcesoria do biustonosza: dodaj piersiom atrakcyjności

Niewielkie, ale trafione dodatki, potrafią odmienić całą kreację. Akcesoria do biustonosza popr...

Czytaj więcej

Zostań częścią #promees

Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.