Zestawy Prezentowe -10%

Zobacz

Suchość pochwy: jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy to powszechny problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Czy wiesz, jaka jest przyczyna tej dolegliwości? Zdajesz sobie sprawę z najczęstszych objawów? Znasz najpopularniejsze i najskuteczniejsze formy leczenia? Dziś porozmawiajmy zatem o problemie, z którym boryka się wiele kobiet. Być może dzięki temu pozbędziesz się bólu i nieprzyjemności!

suchość pochwy

Jakie są przyczyny występowania suchości pochwy?

Suchość pochwy można opisać jako specyficzne poczucie dyskomfortu w obszarze miejsc intymnych. Wynika ono z braku odpowiedniej wilgotności w pochwie, a także w okolicach warg sromowych. Za główną przyczynę takiej dolegliwości uważa się zmiany hormonalne, a zwłaszcza spadek estrogenów, produkowanych przez jajniki. Estrogeny są natomiast odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego nawilżenia pochwy poprzez gruczoły, produkujące śluz. Niższy poziom estrogenów może więc przełożyć się na brak wilgotności w pochwie.

Co zatem wywołuje zmiany hormonalne, które w konsekwencji mogą powodować suchość pochwy?

 • Menstruacja
 • Ciąża
 • Poród
 • Okres karmienia piersią
 • Menopauza
 • Zakażenie pochwy
 • Antykoncepcja hormonalna
 • Niektóre leki.

Bardzo duży udział w zmianach hormonalnych ma również szeroko pojęty tryb życia. Spożywanie alkoholu, niezdrowa dieta, przewlekły stres czy palenie wyrobów tytoniowych również może przekładać się na niższy poziom estrogenu, a co za tym idzie suchość pochwy. Co ciekawe, negatywny wpływ na prawidłowe wydzielanie śluzu mogą mieć również niektóre płyny do prania albo środki higieniczne.

suchość pochwy przed okresem

Suchość pochwy przed okresem

Faza cyklu miesiączkowego determinuje poziom nawilżenia pochwy. W trakcie owulacji wilgotność jest większa, natomiast kilka dni przed okresem znacznie mniejsza. Przyczyną takiego zjawiska jest spadek estrogenów i wzrost progesteronu.

Suchość pochwy w ciąży

Ciąża wywołuje wiele zmian hormonalnych, co może doprowadzić do suchości pochwy. Aby temu zaradzić, można stosować globulki lub żele dopochwowe, ale muszą być one bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka. Co więcej, stosowanie tego typu środków warto konsultować z lekarzem.

Suchość pochwy po porodzie

Poród wiąże się ze sporym obciążeniem dla organizmu. W rezultacie może pojawić się suchość pochwy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek i zaprzestanie aktywności seksualnej na czas regeneracji organizmu.

suchość pochwy w ciąży

Jakie są najczęstsze objawy suchości pochwy?

Objawy suchości pochwy są dość charakterystyczne, co sprawia, że kobiety raczej nie mają problemów z poprawnym zdiagnozowaniem tej dolegliwości. Do najczęstszych objawów zalicza się:

 • pieczenie,
 • swędzenie
 • uczucie suchości,
 • krwawienia z pochwy,
 • powstawanie infekcji,
 • upławy.

Powyższe czynniki często przekładają się natomiast na ból w trakcie seksu czy nawet podczas chodzenia.

Kto jest najbardziej narażony?

Dolegliwość występuje najczęściej wśród kobiet po 45. roku życia. Wynika to ze spadku estrogenów w okresie okołomenopauzalnym, czyli trwającym około 5 lat przed ostatnią miesiączką i do 1 roku po niej. Spadek estrogenów prowadzi do tego, iż ścianki pochwy stają się cieńsze i słabiej nawilżone. W konsekwencji może dochodzić nawet do krwawienia.

W tym okresie wagina jest również zwykle wrażliwsza na bodźce. Niektóre kobiety skarżą się wówczas na nieprzyjemne uczucie, powstałe poprzez kontakt miejsc intymnych z bielizną. Tym samym warto rozsądnie dobierać poszczególne komplety bielizny, sugerując się wysoką jakością tkanin, aby zapewnić sobie możliwie największy komfort.

wygodna bielizna damska

Naturalnie suchość miejsc intymnych może występować także u młodszych kobiet, zwłaszcza tych, które karmią piersią, przeszły operacje jajników albo cierpią na poszczególne choroby (np. cukrzyca). Jak już wskazaliśmy wcześniej, powodów jest znacznie więcej i dotykają one zarówno młodsze, jak i starsze kobiety. Bardzo ważne w okresie występowania tej dolegliwości, jest mimo wszystko zadbanie o jak największy komfort intymny

Jak leczyć suchość pochwy?

Każda kobieta powinna w pierwszej kolejności skonsultować się ze swoim lekarzem. Postawienie trafnej diagnozy i ocena problemu jest niezwykle istotna, ponieważ zależy od niej plan i przebieg leczenia. Ponadto wywiad lekarski wykaże, co jest pierwotną przyczyną suchości pochwy, a to z kolei ułatwi późniejszą kurację, ukierunkowaną na wyeliminowanie źródła tego problemu.

Leczenie suchości pochwy zależy od przyczyny powstania tej dolegliwości. Jeśli wynika ona z niezdrowego trybu życia albo stosowania używek, wówczas koniecznością może być zmiana swoich nawyków. W przypadku przyczyn bardziej „naturalnych” (np. menopauza), zaleca się stosowanie kremów i środków nawilżających, które łagodzą suchość pochwy i ból. 

Choć często używa się środki, które zawierają hormony (np. globulki dopochwowe), to w pierwszej kolejności zalecane jest stosowanie produktów niehormonalnych (np. żele na bazie wody). Dopiero kiedy nie przynoszą one satysfakcjonujących efektów, powinno się zacząć używać specjalnych kremów i innych środków.

co na suchość pochwy

Od Promees dla kobiet – dbamy o Wasze dobro

Nieobce są nam problemy kobiet. Zależy nam na komforcie, szczęściu i dobru każdej z Was. Właśnie dlatego nie tylko tworzymy zmysłową bieliznę wieczorową na wiele okazji, ale również poruszamy ważne tematy, jak właśnie dolegliwości miejsc intymnych czy profilaktyka raka piersi. Absolutnie nie jesteśmy eksperckim głosem w tego typu dyskusjach, ale chcemy w miarę możliwości przypominać Wam o tym, jak istotne jest dbanie o siebie i swoje zdrowie.

Zawsze życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze i wierzymy, że czujecie się dobrze i spełniacie swoje potrzeby!

Nasze bestsellery

Przeczytaj również

09/06/2023

Bielizna na romantyczny wieczór: ciekawe pomysły

Nie ma jednej zasady, która mówi, jak wybrać idealną bieliznę na romantyczny wieczór. Zaskoczo...

Czytaj więcej

09/06/2023

Modne stroje kąpielowe: 7 propozycji na lato 2023!

Jesteś gotowa na lato? Masz już strój kąpielowy na plażę i basen? Jeśli nadal szukasz idealne...

Czytaj więcej

31/05/2023

Oto 5 najpopularniejszych zestawów bielizny w Maju

Chcecie dowiedzieć się, które zestawy bielizny podbiły serca kobiet w maju? Szukacie inspiracji ...

Czytaj więcej

Zostań częścią #promees

Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.