Zestawy produktów do -30% 

Zobacz

Wszystko, co musisz wiedzieć o BDSM!

Seks BDSM z jednej strony przeraża, z drugiej natomiast podnieca. Jego dualistyczna forma jest dla niego bardzo charakterystyczna. Wiele osób chce go spróbować, ale jednocześnie odczuwa lekki lęk, a także nie wie, od czego zacząć. W ostatnim czasie ten trend staje się jeszcze popularniejszy, chociażby za sprawą filmów i literatury.

O BDSM narosło dużo mitów. W rezultacie wiele osób traktuje go w kategoriach „niemoralnych” lub „zagrażających”. W rzeczywistości ten rodzaj praktyk seksualnych może być doskonałym ożywieniem nie tylko życia intymnego, ale całej relacji romantycznej z partnerem. Jak to możliwe, że użycie erotycznych uprzęży BDSM, pejczy, kajdanek czy zastosowanie uległości albo dominacji może poprawić jakość relacji?!

Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

czym jest bdsm

Czym jest seks BDSM?

W zrozumieniu, co tak naprawdę oznacza BDSM, pomaga rozwinięcie skrótu. Określenie BDSM pochodzi od angielskich słów:

 • Bondage and Discipline – związanie (skrępowanie ciała) i dyscyplina
 • Domination and Submission – dominacja i uległość
 • Sadism and Masochism – sadyzm i masochizm.

Dla osób, które nigdy nie praktykowały seksu BDSM, powyższe określenia mogą wydawać się dziwne lub niepokojące. Już w tym momencie warto natomiast pamiętać, że tego typu praktyki powinny przebiegać w bezpiecznej i komfortowej atmosferze! Seks BDSM nie jest gwałtem lub formą molestowania seksualnego, ponieważ występuje za zgodą i pełną akceptacją partnerów.

BDSM – krępowanie ciałe i dyscyplina

Do krępowania ciała (Bondage) wykorzystuje się wiele różnorodnych przedmiotów (np. kajdanki czy erotyczne uprzęże BDSM). Celem tego typu praktyk jest uzyskanie efektu „zniewolenia”, który doskonale współgra z podziałem ról na osobę dominującą i osobę uległą. Elementy krępujące ciało, mogą być również częścią erotycznego stroju, który ma za zadanie podnieść temperaturę w sypialni.

Dyscyplina (Discipline) dotyczy natomiast głównie partnera, odgrywającego rolę osoby uległej. Zakłada ona przestrzeganie wcześniej ustalonych zasad, nakazów i zakazów, a także opisuje „system kar” za niestosowanie się do reguł.

akcesoria bdsm promees

BDSM – dominacja i uległość

Dominacja (Domination) i Uległość (Submission) to relacja, w której za obopólną zgodą jeden z partnerów odgrywa rolę osoby dominującej, drugi natomiast rolę osoby uległej. W tej sytuacji osoba dominująca „kontroluje” rozwój kolejnych zdarzeń, natomiast osoba uległa decyduje się na ich wykonywanie lub poddanie się „karze” za nieprzestrzeganie zasad.

BDSM – sadyzm i masochizm

Sadyzm (Sadism) to odczuwanie fizycznej przyjemności w wyniku zadawania bólu drugiej osoby. Masochizm (Masochism) polega natomiast na przeżywaniu podniecenia seksualnego z powodu bycia podporządkowanym, często również poniżanym. 

Element sadomasochizmu w BDSM zakłada występowanie bólu fizycznego, ale jego forma jest kwestią bardzo indywidualną! Niektóre pary poprzestają na łagodnym szczypaniu, natomiast inne wybierają bardziej ekstremalne rozwiązania (np. podduszanie). Należy pamiętać, że w skrajnych sytuacjach nieodpowiedzialne i nieprzemyślane zabawy, mogą doprowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu lub nawet śmierci!

O co tak naprawdę chodzi w BDSM?

Idea BDSM polega na odczuwaniu przyjemność i rozkoszy z powodu przekraczania własnych granic. To nie jest miejsce ani sposób na wyrażanie swojej złości lub przelewanie frustracji na partnera! BDSM jest wyłącznie pewną konwencją – areną bezpiecznej zabawy erotycznej, na którą decydują się partnerzy.

seks bdsm

BDSM zakłada, że jeden partner przyjmie postawę osoby dominującej, drugi natomiast osoby uległej. Partnerzy powinni między sobą ustalić podział ról, natomiast warto pamiętać, że role można zmieniać w zależności od danej sytuacji (tzw. switches).

Ostateczny format BDSM zależy od indywidualnych ustaleń i potrzeb. Niektóre pary decydują się na mocniejsze metody i korzystają z szerokiego wachlarza możliwości, jakie oferuje każdy aspekt BDSM. Inne pary natomiast wprowadzają tylko poszczególne elementy (np. aspekt delikatnego krępowania ciała podczas gry wstępnej lub odgrywanie ról), w celu urozmaicenia życia seksualnego lub ożywienia związku.

Warto także pamiętać, że to, co dzieje się w sypialni, nie powinno być przenoszone na życie poza nią. Jeśli więc w trakcie zabawy jeden z partnerów odgrywa rolę osoby uległej, nie oznacza to, że taką samą postawę będzie przyjmował w życiu codziennym. Dzięki temu podział na „dominację” i „uległość” nie wyklucza partnerstwa w relacji.

To wszystko pokazuje, jak istotne jest omówienie wszystkiego z partnerem. Będziemy powtarzać to wielokrotnie na przestrzeni artykułu, ale niezwykle ważne jest ustalenie wszystkich szczegółów przed seksem, aby podczas niego móc czuć pełne bezpieczeństwo, komfort i satysfakcję.

Jak zacząć przygodę z BDSM?

Nie istnieje idealny przepis na udany seks z wykorzystaniem elementów BDSM. Ten rodzaj praktyki jest na tyle osobliwy, że wymaga maksymalnego dostosowania do potrzeb obu partnerów. 

Pamiętajmy, jak istotna w życiu człowieka jest sfera seksualna. Znajduje się w niej wiele tajemnic, a czasami również problemów lub nawet traum. Nieodpowiedzialny seks BDSM może te wszystkie lęki jeszcze mocniej pogłębić! Z kolei odpowiedzialny seks BDSM, przebiegający w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji i miłości, może otworzyć obu partnerów na nowe doświadczenia i zapewnić im wolność w wyniku przekraczania własnych granic. To z kolei może pomóc pokonać trudności i zbudować nową jakość relacji romantycznej.

Od czego więc zacząć przygodę z BDSM?

stroje bdsm

Rozmowa

Celem otwartej komunikacji powinno być szczere wyrażenie potrzeb, obaw, fantazji seksualnych czy pragnień obu partnerów. Podczas rozmowy należy również ustalić granice, a także wszelkie zasady bezpieczeństwa. Otwarta komunikacja to także szansa, aby skonfrontować wizje partnerów na temat seksu BDSM oraz określić jego przebieg. To również doskonała okazja, aby stworzyć listę przedmiotów, gadżetów czy akcesoriów BDSM, które partnerzy chcą wprowadzić do swojego życia seksualnego.

Rozmowa powinna zatem rozwiewać wszelkie wątpliwości i odpowiadać na wszystkie pytania partnerów. Co ciekawe, otwarta komunikacja w sferze życia seksualnego może skutkować lepszą komunikacją w całej relacji romantycznej!

Bezpieczne słowo

Dla zapewnienia maksymalnego komfortu, warto ustalić z partnerem „bezpieczne słowo”, które wypowiedziane na głos, natychmiast zatrzymuje zabawę. Może być ono dowolnym wyrazem (np. jabłko). Stosuje się je w momencie, gdy partner lub partnerka przekroczy jakiekolwiek granice albo ktokolwiek z pary poczuje się niekomfortowo.

Małe kroki

Stopniowe wprowadzanie praktyk BDSM jest bardzo ważne. Na początku nie należy wybierać „ekstremalnych form”, nawet jeśli partnerzy wyrażają na nie zgodę. Choć samo BDSM raczej nie opiera się na delikatności fizycznej, to jednak wymaga ogromnego wyczucia i łagodności, chociażby w sferze emocjonalnej i psychicznej. 

Partnerzy powinni przede wszystkim nauczyć się tej techniki, a także rozeznać się, jak czują się w trakcie całej zabawy. Po każdym stosunku powinni więc przede wszystkim porozmawiać i podzielić się swoimi przemyśleniami oraz odczuciami. Czasami zdarza się, że jeden z partnerów ma więcej doświadczenia w seksie BDSM. W takiej sytuacji również należy zacząć od podstaw i małych kroków, ze względu na komfort i bezpieczeństwo drugiego partnera!

dla kogo jest bdsm

Brak oceny

Każdy z partnerów może mieć zupełnie inne pojęcie, doświadczenie, fantazje czy pragnienia. Nie należy ich jednak ocenić! Do wszystkich kwestii warto podejść ze zrozumieniem i akceptacją. Jeśli cokolwiek wywołuje w nas niepewność czy lęk, należy o tym porozmawiać, zamiast cokolwiek zakładać „z góry”. Brak oceniania siebie nawzajem w relacji romantycznej pozwala na pełną wolność i bycie sobą w obecności partnera – nie tylko w sferze seksualnej!

Brak pośpiechu

Pośpiech jest na ogół złym doradcą. W życiu seksualnym często prowadzi do nieprzemyślanych zachowań, które mogą być krzywdzące dla ukochanej lub ukochanego. W seksie BDSM warto dać sobie i partnerowi wystarczająco wiele czasu, potrzebnego do adaptacji, nauki czy poczucia się w pełni swobodnie. Nawet jeśli jedna osoba z pary czuje, że „chce iść dalej”, nie powinna tego robić , zanim nie będzie na to gotowy partner lub partnerka.

Ponadto na seks BDSM warto zarezerwować sobie więcej czasu. Jego piękno polega na wspólnej zabawie. Aby odczuć maksymalne podniecenia i rozkosz, warto bawić się ze sobą nie przez dziesięć minut, ale nawet przez godzinę lub więcej. W tej kwestii – podobnie jak we wszystkich innych – wszystko sprowadza się do wspólnych ustaleń partnerów.

Gra wstępna

Seks BDSM opiera się na miłości. Choć zawiera on elementy dominacji czy uległości, każde działanie powinno wynikać z miłości do partnera. Tym samym nie można zapominać o grze wstępnej: przytulaniu, pieszczotach, czułym dotyku czy pocałunkach. Odpowiednie wprowadzenie do seksu pozwala bowiem odczuć większy spokój, swobodę i komfort, co ostatecznie przekłada się na satysfakcję i zadowolenie.

jak zacząć przygodę z bdsm

Czy BDSM boli?

Forma, jaką przyjmie BDSM w Twoim życiu, zależy wyłącznie od ustaleń Twoich oraz Twojego partnera lub partnerki. Filozofia BDSM zakłada występowanie „bólu fizycznego”. Może on jednak przybierać na tyle różną postać, aby spełniał indywidualne potrzeby. Tym samym niektóre osoby mogą potrzebować mocniejszych klapsów, a innym wystarczy bardzo delikatne szczypanie.

BDSM – sam w sobie – nie powinien boleć w taki sposób, aby odwracał uwagę od przyjemności i podniecenia. Każde działanie powinno bowiem prowadzić do wspólnej rozkoszy. Co więcej, elementy „bólu fizycznego” są tylko opcjonalne. Nie trzeba korzystać z tego typu praktyk! Wiele par pomija część „sadomasochizmu”, skupiając się tylko na m.in.: zabawie, odgrywaniu ról czy seksownych strojach.

Stroje BDSM

Choć stroje BDSM są niezwykle różnorodne, mają pewien zestaw cech wspólnych. W większości przypadków są to czarne akcesoria – dość często są również skórzane lub lateksowe. Zazwyczaj są dość wyraziste i mocne, przez co natychmiast przykuwają uwagę i nie pozostawiają złudzeń, do czego służą.

Dobór poszczególnych strojów i akcesoriów BDSM jest natomiast kwestią indywidualną i zależy od m.in. doświadczenia i potrzeb. W przypadku Pań bardzo często łączy się tego typu gadżety z seksowną bielizną. W rezultacie powstaje strój erotyczny, który skutecznie pobudza wyobraźnię i dodaje pikanterii!

Gadżety i akcesoria BDSM

Lista akcesoriów i gadżetów, wykorzystywanych w BDSM, jest niezwykle długa. Jednak do najpopularniejszych zalicza się:

 • Pasy lub linki do krępowania ciała
 • Kajdanki
 • Obroże
 • Maski
 • Pejcze
 • Uprzęże
 • Piórka
 • Opaski na oczy.

W Promees polecamy dodatkowo body harnessy, czyli seksowne paseczki na całe ciało, które nie są typowymi gadżetami BDSM, ale ich stylistyka jest utrzymana w tym klimacie. W ten sposób równie skutecznie rozpalają uczucia i zachęcają do wspólnej zabawy.

uprzęże bdsm

BDSM – sposób na lepszą relację romantyczną?

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi spojrzysz na seks BDSM z nieco innej perspektywy. Wierzymy, że nasze porady pomogą Ci przeżyć rozkoszne chwile z partnerem lub partnerką. Zadbajcie o swoje potrzeby oraz granice. W Promees polecamy delikatne rozwiązania w postaci zmysłowych i seksownych akcesoriów do bielizny, które pomogą Wam stworzyć romantyczną atmosferę w klimacie BDSM. Co więcej, znajdziesz u nas również erotyczną odzież i zmysłową bieliznę, dzięki której przeżyjesz wiele przyjemnych momentów.

BDSM jest zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Najważniejszą zasadą jest natomiast wykorzystać tę zabawę po to, aby poprawić jakość relacji romantycznej oraz ożywić życie seksualne w pełnym bezpieczeństwie i komforcie.

Powodzenia!

Nasze bestsellery

Biustonosz z usztywnianymi miseczkami Biustonosz z usztywnianymi miseczkami
 • by Julia Kostera

maura // biustonosz

Komplety bielizny by Julia Kostera

Cena 209,00 PLN
XS S M L

Dodaj do koszyka

Wybierz Rozmiar biustonosza

Przeczytaj również

20/09/2023

Dobieramy stanik pod damską bokserkę!

Bokserka damska to ubranie uniwersalne i piękne. Sprawdza się zarówno podczas wyjścia na zakupy,...

Czytaj więcej

18/09/2023

Biustonosz half-cup: co warto o nim wiedzieć?

Wiele uwagi poświęca się biustonoszom plunge, braletka, bardotka, balkonetka, bandeau czy push-up...

Czytaj więcej

14/09/2023

Na czym polegają siostrzane rozmiary biustonoszy?

Jeśli chcesz poznać rozmiar stanika, który będzie dla Ciebie najlepszy, powinnaś zmierzyć pier...

Czytaj więcej

Zostań częścią #promees

Pokaż innym swój styl, oznaczając #promees lub @promeeslingerie w swoich social mediach.